Eko-Etno sela
Eko-etno sela možemo podijeliti na eko sela i etno sela.
Eko selo je održiva zajednica i u ekološkom i u ekonomskom pogledu. Stanovnici eko sela su ljudi koji kroz njihov stil života u skladu s prirodom, gaje i poštuju neke određene vrijednosti. Najosnovnija načela na kojima se najčešće temelje ove zajednice su:
- dobrovoljno sudjelovanje i pridržavanje temeljnih načela,
- stambene jedinice projektirane kako bi se utjecaj na okoliš sveo na minimum,
- korištenje obnovljivih izvora energije,
- prehrambena samoodrživost bazirana na permakulturi ili drugim oblicima biološke agrikulture.
Eko selo je zajednica usmjerena prema maksimalnoj samodostatnosti. Eko selo je najbolje opisati kao nastojanje da se koliko god je to moguće više, članovima omogući ispunjavanje potreba kroz dobra, robe, proizvode i usluge nastale kao rezultat postojećih aktivnosti unutar same zajednice (posao, zabava, obrazovanje i sve ostalo). U tom smislu, eko selo se prezentira kao održivi model i u ekonomskom, i u socijalnom, i u ekološkom pogledu. I specifičnosti područja na kojima se nalaze, također uz tradicionalnu kulturu utiču na modele održivosti koje razvijaju eko sela. Ipak, u principu, eko selo znači poštivanje i ljudskih i prirodnih prava.
Etno selo predstavlja turističko naselje u kojem su sačuvane etnološke i etnografske vrijednosti, u duhu tradicije regije kojoj pripada. Ovdje se u izvornom obliku mogu naći nastambe i predmeti iz svakodnevnog života upravo onako kako se nekad na tim područjima živjelo: od specifičnih oblika gradnje kuća, dvorišta, bunara, pa do odjevnih predmeta i predmeta koje su koristili u radu, veselju ili tuzi.